הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית

 מהי הדברה ביולוגית? 

רבים מאוד חוששים מתכשירי ההדברה ומחומרים כימיים ומעדיפים שימוש בתהליכים טבעיים להשמדת החרקים או להרחיקם בצורה טבעית ונכונה. לטבע כוח עצום אך שיוויון משקל מדהים בנוגע לאורגניזם חי, לכל יצור חי בעולם ישנו אוייב טבעי שמפחית את האוכלוסייה שלו. הדברה ביולוגית היא פעולת הדברה טבעית באמצעות שימוש באוייבים טבעיים כנגד אוכולוסיות חרקים לצורך קטילתם על ידי חרקים שניזונים מהם.

בניגוד להדברה רגילה בה מרחיקים חרקים באופן מיידי וקטלני בעזרת כימיקלים רעלים.

דוגמאות להדברה ביולוגית

הדברת ביולוגית ליתושים יכולה להתבצע באמצעות דגי הגמבוזה שהם מין של דג טורף הניזון בעיקר מזחלי יתושים או מ "רפסודת ביצים" של יתושים בעיקר אנופלס וקולקס.

ישנם מאגרי מים טבעיים שמומלץ שלא לבצע בהם פעולת הדברה באמצעות חומרים כימיים ולכן אם המאגר מים עומדים קיים הרבה זמן ומשמש לצורך מסויים או לחילופין מהווה מטרד בשל היתושים שפורחים ממנו יש אפשרות פיזור של הדגים ולקטול את הבעיה בעזרתם.

איך לבצע הדברה ביולוגית בבית ?

ישנם חרקים שאפשר פשוט לבצע פעולות שונות כדי לשנות את סביבת המחייה של החרקים וליצור להם תנאי מחייה לא אופטימליים ולפתור את הבעיה.

לדוגמה זבובים, אם תשנו את הטמפרטורה של המשרד לטמפרטורה קיצון של 16 מעלות יפחתו אוכלוסיות הזבובים מאשר טמפרטורה אופטימלית עבורם שהיא 23 מעלות.

פעולות הדברה ביולוגית נוספות שאפשר לבצע היא החלפת תאורה מאור לבן לצהוב או להפך, ישנם חרקים שונים (לדוגמא חומייני) שמאוד נמשך לתאורה לבנה החלפת הצבע לאור לבן תפחית את הגעתו.

במשקים חקלאיים המזיקים העיקריים הפוגעים בתוצר הינם מכרסמים, פעולות נפוצות שמבצעים כנגד המכרסמים במשקים היא פיזור של עופות דורסים כגון ינשופים ותנשמת כדי לצמצם את האוכלוסייה של העכברי שדה והנברנים שאוכלים את התבואה.

*מוזמנים לקרוא עוד על הדברה אורגנית וכמה היא עולה

@orminiely אני הולך לקרוא לך על כל ג׳וק שיש לי בבית עכשיו @Lior zelikovsky ♬ original sound - Or Miniely

הדברה אורגנית חסרונות -

ישנם חסרונות מובהקים בהדברה אורגנית כמו בכל דבר בחיים, הדברה אורגנית לרוב תהיה אפקטיבית לזמן קצר עם חומרים לא שארתיים או שהם זמניים כמו לדוגמא פיתיונות ג'ל שמתייבשים לאחר חודשיים שלושה בנוסף הדברה אורגנית תראה תוצאות רק לאחר זמן מה ולא מיידית כמו הדברה ירוקה .
בנוסף אופן הטיפול בהדברה אורגנית יצריך ממכם או מהמדביר פיקוח על העבודה ובדיקה באופן קבוע שאכן הפעולה עוזרת . 
לדוגמא הדברת חלזונות וחשופיות בהדברה אורגנית על ידי הצבת מלכודות שהחלזונות יכנסו ולא יוכלו לצאת אך הפעולה ארכת כחודש עד לתוצאות טובות .

הדברה ביולוגית עם אויבים טביעים

הדברה ביולוגית ⭐⭐⭐⭐⭐

הדברה אורגנית יתרונות -

אם אתם אוכלים הרבה ירקות יש משמעות אדירה לאכילה של ירקות מרוססים בחומרים רגילים שהם בדרך כלל זרחנים ארוגניים לעומת אכילה של מוצרים שטופלו באמצעות הדברה אורגנית . 
קחו לדוגמא אישה שאוכלת חסה שלמה אחת לשבוע לעומת אישה שאוכלת 7 חסות בשבוע , יש משמעות מוטרפת ברעלים שהיא מכניסה לגוף באכילה אחת או באכילה של 7 .
אם אתם לא צורכים כמות גדולה של פירות וירקות אתם בהחלט יכולים להמשיך במתכונת הרגילה עם הדברה כימית רגילה אבל אם אתם קשורים בכל שגרת היום לפירות וירקות ההמלצה שלנ ולעבור למוצרים טבעיים ואורגניים . 

הדברה אורגנית לכנימות

לכנימות מכל הסוגים יש המון אוייבים טיביעיים שאפשר לטפל בהם , הכנימות הקמחיות משאירות המון סימנים לבנים על הצמחים והם בהחלט החרקים הכי נפוצים לעצים ושתילים , יש חרק בשם המושית הטורפת שחקלאים בדרך כלל מפזרים אותם לאכילת הכנימות וכאשר כל הכנימות מתות , המושית נשארת ללא מזון ומתה גם היא . 

אקרית אדומה - הדברה אורגנית עם כנימות

אקרית אדומה היא חרק מאוד קטן ואדמדם שמצוי בעיקר על צמחים כמו צמח הקנאביס , האקריות פוגעות בצמחים ומתפשטות מאוד מהר וניזונות ממכלורופלסטים שמצוי בצמחים וכך למעשה פוגעת בתפוקה ומשאירה סימנים צהובים ולבנים על הצמחים . 
הטיפול לאקרית אדומה בחקלאות עם אוייבים טיביעיים ( הדברה אורגנית ) היא עם האקרית הטורפת שהיא בת משפחתה והם ידועים בחיסול מושבות שלמות של אקריות אדומות , חקרלאים רבים קונים אקריות טורפות ומפזרים בכל החממות כדי להימנע מחומרים כימיים . 

אקרית אדומה מצויה - urticae Tetranychus
אקרית אדומה

הדברה אורגנית עם צרעה טפילית

צרעה טפילית היא צרעה קטנה שידועה כאוייב טיבעי של כנימות , לאחר פיזור הצרעות בחממות הצרעות מטילות ביצים בתוך גוף הכנימות , לאחר מספר ימים הביצים בוקעות והזחל שבתוך גוף הכנימה מתחיל לאכול את גוף הכנימה מבפנים עד שהוא אוכל את הקוטיקולה החיצונית ויוצא החוצה לעולם . 
למידע נוסף תוכלו למצוא במאמר על אוייבים טיביעיים שמשפיעים על גידול קנאביס רפואי 

צרעה טפילית Aphidius wasp

ההדברה ביולוגית של גוגל

גוגל המעצמה הגדולה ביותר כמעט בכל תחום חיינו פיתחה ניסוי שבו היא פיתחה 20 מיליון יתושים והפריחה אותם ברחבי ארה"ב. היתושים היו נשאים של חיידק הגורם לעקרות הנקבות וכך למעשה הם שיחררו 20 מיליון יתושים כדי לפגוע בצורה טבעית בכל היתושים בארה"ב.

היתרונות בהדברה ביולוגית הם השימוש באוייבים טיבעיים ללא שימוש בחומרים כימיים אך החסרון העיקרי הוא שיש צורך גם בעזרת האדם ולמעשה השיטות לא טיבעיות לחלוטין ולפעמים יש צורך בשינוי סביבת מחייה של בעלי חיים מסויימים ופגיעה באיזון הקיומי.

הדברה ביולוגית עם כלבי טרייר

מעל 600 חולדות, חוסלו ע"י הדברה ביולוגית באמצעות כלבי טרייר.

קצת על משפחת הטריירים:

שורש המילה טרייר  ( Terrier ) הואTerra, פרוש מילה זו בלטינית הוא אדמה או קרקעהשם של משפחה זו, מעיד על כך שלכלבים אלו יש כושר מיוחד באיתור בעלי חיים אשר מתחבאים במחילות מתחת לאדמה, או במאורות ולשלוף אותם משם או להרוג אותםפרוותם הכבדה, הקשה או הזיפית של כלבים אלו, מגנה עליהם מפני פגיעה כשהם מפלסים דרכם בשטחים מסולעים, מפני נשיכות הטרף.

כלבים אלה בעלי תעוזה גבוהה, ללא תכונה זו, כלבי הטרייר היו מתקשים לעבוד לבדם פעמים כה רבות מתחת לאדמה בחושך מוחלט ובמצבים שבלתי ניתן לסגת מהם, מצבים שבהם ההשרדות תלויה אך ורק בכשר הלחימה שלהם.

טריירים רבים קיפחו את חייהם כאשר נקברו חיים, עקב הלהט הגדול שלהם להרחיב את המנהרה שחפרו, או בסירובם לסגת מהמאבק עם טרפם.

עוד תכונה מיוחדת אשר נבררה בקפידה היא נביחתםטרייר עשוי לנבוח אל מול הגירוי או הריגוש החלשים ביותר. נביחות אלה הן המודיעות לציידים את מיקומה של המאורה, או, היכן מיקומו של הטרף מתחת לאדמה ובאמצעות מידע זה, הציידים ידעו את המיקום המדוייק שעליהם לחפור כדי לחשוף את החיה המובהלת. הטריירים הראשונים לא נהגו לנבוח, לכן הם ענדו קולרים עם פעמונים על צווארם כדי שהציידים יצליחו לעקוב אחריהם מתחת לאדמה.

ואולם, כלבים רבים נחנקו למוות כאשר קולרם נתפס מתחת לאדמה בשורשי עצים, או במכשולים אחרים.

הטריירים מצטיינים בעוד תכונה ייחודית אחת – חיסול מכרסמים. הסברה הידועה אומרת, שבעל החיים הביתי והיעיל ביותר בחיסול מכרסמים ומזיקים הוא חתול הבית.

החתול אומנם עושה זאת מצויין, אך פעמים רבות הוא נסוג כאשר ניצב מולו מכרסם גדול כמו חולדה תוקפנית. מנגד, כמה סוגי טריירים פותחו במיוחד להריגת חולדות.

מאחר וכלבי הטרייר מחסלים את טרפם על ידי ניעור צווארו ושבירת מפרקתו של הקורבן, כלבי טרייר רבים ניחנים בראש גדול ובלסתות חזקות מאוד ביחס לגודלם.

גם היום, חקלאים רבים משתמשים בטריירים כמדבירים אקולוגים, בעיקר בשדות לגידול דגנים. בהתחלה הם מבריחים את המכרסמים על ידי עשן, גז, או ריחו המצחין של הפרשות בואש (בעל חיים אשר מפיץ ריח רע מחלקו האחורי של גופו), כאשר אותם מזיקים יוצאים ממחילותיהם, הטריירים נכנסים לפעולה.

מידע נוסף על הדברה ביולוגית

הדברה אורגנית לבית הייתה תקפה בערב אך כיום אין אפשרות להתמודד עם תיקנים או נמלים בצורה אורגנית לזמן ארוך , ההדברה הכימית כיום איננה מסוכנת לבני אדם בכלל וללא ריח וללא סימנים במינונים נמוכים של 0.05 חומר פעיל בתכשיר . 
קבוצת החומרים הינם פירתרואידים וידועים בהתפרקות מהירה ולא שארתיים כמו הזרחנים האורגנים שהיו בעבר .. 

רוצים לשמוע מידע נוסף ולהתיעץ איתנו איזה הדברה טובה ביותר בשבילכם פנו אלינו 0548849445 !