הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית

 מהי הדברה ביולוגית? 

רבים מאוד חוששים מתכשירי ההדברה ומחומרים כימיים ומעדיפים שימוש בתהליכים טבעיים להשמדת החרקים או להרחיקם בצורה טבעית ונכונה. לטבע כוח עצום אך שיוויון משקל מדהים בנוגע לאורגניזם חי, לכל יצור חי בעולם ישנו אוייב טבעי שמפחית את האוכלוסייה שלו. הדברה ביולוגית היא פעולת הדברה טבעית באמצעות שימוש באוייבים טבעיים כנגד אוכולוסיות חרקים לצורך קטילתם על ידי חרקים שניזונים מהם.

בניגוד להדברה רגילה בה מרחיקים חרקים באופן מיידי וקטלני בעזרת כימיקלים רעלים.

דוגמאות להדברה ביולוגית

הדברת ביולוגית ליתושים יכולה להתבצע באמצעות דגי הגמבוזה שהם מין של דג טורף הניזון בעיקר מזחלי יתושים או מ "רפסודת ביצים" של יתושים בעיקר אנופלס וקולקס.

ישנם מאגרי מים טבעיים שמומלץ שלא לבצע בהם פעולת הדברה באמצעות חומרים כימיים ולכן אם המאגר מים עומדים קיים הרבה זמן ומשמש לצורך מסויים או לחילופין מהווה מטרד בשל היתושים שפורחים ממנו יש אפשרות פיזור של הדגים ולקטול את הבעיה בעזרתם.

איך לבצע הדברה ביולוגית בבית ?

ישנם חרקים שאפשר פשוט לבצע פעולות שונות כדי לשנות את הסביבת מחייה של החרקים וליצור להם תנאי מחייה לא אופטימלים ולפתור את הבעיה.

לדוגמה זבובים, אם תשנו את הטמפרטורה של המשרד לטמפרטורה קיצון של 16 מעלות יפחתו אוכלוסיות הזבובים מאשר טמפרטורה אופטימלית עבורם שהיא 23 מעלות.

פעולות הדברה ביולוגית נוספות שאפשר לבצע היא החלפת תאורה מאור לבן לצהוב או להפך, ישנם חרקים שונים (לדוגמא חומייני) שמאוד נמשך לתאורה לבנה החלפת הצבע לאור לבן תפחית את הגעתו.

במשקים חקלאיים המזיקים העיקריים הפוגעים בתוצר הינם מכרסמים, פעולות נפוצות שמבצעים כנגד המכרסמים במשקים היא פיזור של עופות דורסים כגון ינשופים ותנשמת כדי לצמצם את האוכלוסייה של העכברי שדה והנברנים שאוכלים את התבואה.

*מוזמנים לקרוא עוד על הדברה אורגנית וכמה היא עולה?

מידע נוסף על הדברה ביולוגית

גוגל המעצמה הגודלה ביותר כמעט בכל תחום חיינו פיתחה ניסוי שבו היא פיתחה 20 מיליון יתושים והפריחה אותם ברחבי ארה"ב. היתושים היו נשאים של חיידק הגורם לעקרות הנקבות וכך למעשה הם שיחררו 20 מליון יתושים כדי לפגוע בצורה טבעית בכל היתושים בארה"ב.

היתרונות בהדברה ביולוגית הם השימוש באוייבים טיבעיים ללא שימוש בחומרים כימיים אך החסרון העיקרי הוא שיש צורך גם בעזרת האדם ולמעשה השיטות לא טיבעיות לחלוטין ולפעמים יש צורך בשינוי סביבת מחייה של בעלי חיים מסויימים ופגיעה באיזון הקיומי.