הדברה לקרציות

הדברה לקרציות

קרציות הם חרקים ממשפחת העכבישנים, הקרציות הם חרקים שניזונים מדם של בעלי חיים או בני אדם. אנחנו ניתקל בהם בבית במשרד או בטבע במגוון דרכי הגעה אפשרויות. הקרציות מתחלקות ל-2 סוגים: קרציות רכות, קרציות קשות.

מפגע של קרציות יכול להוות בעיות רבות ואף מוות, חשוב לטפל בהקדם כאשר מזהים קרציות עם מדביר מוסמך שיגיע ויבצע הדברה ירוקה ומאושרת על פי משרד הבריאות.

במאמר זה אנו נסביר מהם הנקודות החשובות שצריך להכיר כאשר מזמינים מדביר לקרציות, המשיכו איתנו »

תוכן עניינים בנושא הדברת קרציות

קרציות – פיזיולוגיה

הקרציות יכולות להופיע במגוון רחב של גווני עור אך אנו נתמקד בקרציית הכלב הקרציה הכי שכיחה בישראל בעלת גוון חום אדמדם וגודל ממוצע של 10 מ"מ.

הקרציות ניזונות מדם של יונקים, ציפורים, כלבים וחתולים בני אדם וכו'. הקרציה למעשה נעמדת על קצה העלה או הגבעול וממתינה בסובלנות רבה לפונדקאי שיעבור בדרך ומיד מקפצת עליו ובאמצעות ההיפוסטום שהוא פה עם שיניים בשיפוע אחורי כמו מלכודת כך שהקרציה יכולה להידבק ולנשוך כמעט כל דבר.

הקרציה עוברת שלושה גלגולים: ביצה, זחל, נימפה ואז בוגר.

הדברה לקרציות

הדברת קרציות ⭐⭐⭐⭐⭐

סוגי קרציות בישראל

בישראל יש 2 מינים שונים של קרציות: קרציה רכה וקרציה קשה. לשני המינים יש 4 זוגות רגליים, גוף שבנוי בצורה אחת ללא ראש מובהק, אנו נתחיל ונתמקד בקרציות הקשות ובראשם עומדת קרציית הכלב, הקרציה הכי נפוצה בישראל.

בגדול חשוב לדעת שהאדם הוא ממש לא הפונדקאי המועדף על הקציות אך הם יעלו וימצצו את דמו בכל מקרה כשיחפשו דם. קרציית הכלב דומה מאוד לכל הקרציות הקשות, יש לקרציית הכלב 2 אברי חישה בולטים בקדמת הראש והיפוסטום בעלי שיניים חדות שננעצות בכל עצם ונתקעים חזק ולכן אם תנסו לתלוש קרציה מכלב או מעור של אדם סביר להניח שההיפוסטום יתלש וישאר על הפונדקאי.

כמו כן קרצית הכלב היא יכולה לעביר לאדם חיידק מסוג Rickettsia conori  שגורם למחלה "קדחת הכתמים". מצד שני עומדת לנו הקרציה הרכה, קרציה בעלת מאפיינים דומים אך בעלת אופי מעט שונה, אנו נתמקד כעט בקרציית המערכות שהיא הקרציה הרכה הכי נפוצה בישראל.

הקרציה הרכה מגיעה לגודל ממוצע של 8 מ"מ בעלת גוון בהיר בז' אדמדם. הקרציה הרכה בעלת פיזיולוגיה דומה אך אופי שונה מהקרציה הקשה כמו סביבת מחייה, הקרציה הקשה אוהבת להימצא יותר בשדות ומדשאות לעומת הקרציה הרכה שמעדיפה אזורים לחים וחשוכים כמו מערות.

מה עושים כשיש קרציות בבית :

לאחר שמצאתם קרציות בבית ומאוד חשוב לשים לב שמדובר בקרציות ולא בפשפש מיטה מהסיבה שהחרקים מאוד דומים אך שיטת הטיפול שונה לגמרי.

ההבדל העיקרי בין קרציה לפשפש מיטה הוא נושא העברת המחלות, הקרציות מעבירות מחלות רבות והטיפול לא נכון לאחר עקיצה יכול לגרום למוות, מאיר אריאל הזמר הישראלי הדגול נפתר לאחר שקיבל טיפול לא נכון לאחר עקיצה של קרציות.

מצד שני פשפש המיטה איננו מעביר מחלות, הוא בין החרקים היחידים בעולם שעוקצים ולא מעבירים מחלות.

למה אסור למעוך קרציה ?

לאחר שתמצאו קרציה על גוף האדם או על גוף הכלב או החתול חשוב מאוד להבין איך להסיר אותה בצורה טובה ונכונה.

כדי להסיר קרציה יש לתפוס אותה היטב בקדמת הגוף קרוב להיפוסטום ולשחרר אותה לאחר שהיא שחררת את האחיזה בכלב או החתול.

במידה ותסירו לא נכון את הקרציה אתם עלולים לגרום לפצעים בגוף האדם הכלב או החתול, כמו כן יכול להיגרם זיהום עורי מהחיידקים שמשתחררים למחזור הדם של הפונדקאי.

מחזור חיים קרציה
מחזור חיים קרציה

קרציות בבית – דרכי הגעה

קרציות בבית יכולות להגיע דרך 2 אופציות:

  • בעל החיים שלכם יכול להסתובב בחצר, בגינה ואפילו סתם ברחוב ולפגוע קרציה שעומדת על קצה הגבעול או לחילופין על על שטיח ולקפץ על הבעל חיים ולאחר שהכלב יחזור הביתה הקרציות יחזרו יחד איתו.
  • טיול בשדה או יער: שדות יערות ובמיוחד מערות הם יכולות להיות סביבת מחיה נוחה מאוד לקרציות רכות. הקרציה הרכה אוהבת מאוד להיות במערות בסביבה לחה וחשוכה ופעמים רבות אנחנו מקבלים הזמנה להדברה לאחר שמישהו טייל במערה שהייתה נגוע בקרציות וההביא אותם אליו לביתו.

קרציות על בני אדם – סכנות

כאשר אתם מזהים קרציה על בני אדם חשוב מאוד להסיר אותה בצורה נכונה ולא לתלוש את הקרציה מהראש, השיניים של הקרציה משוננות פנימה וכאשר אתם תמשכו את הרציה אתם תתלשו חלק מהעור.

צריך להסיר אותה בצורה חלקה כדי להימנע מזיהומים, כמו כן הקרציה יכולה להעביר מחלות רבות על ידי העקיצה כמו קדחת המערות, קדחת המערות מועברת דרך קרצית המערות שהיא קרציה רכה שאוהבת להימצא במבנים ישנים, מערות, חורשות ובאתרים היסטורים. קדחת המערות מאופיינת כמו מרבית העקיצות עם סימן עקיצה גדול ונפוח מלווה בחום גבוה וחולשה וכאבי ראש חזקים .

חומר להדברת קרציות

כאשר רוצים לבצע הדברה לקרציות חשוב מאוד להשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה ולאדם אנחנו ממליצים על חומרים מקבוצת פירתרואידים .
הרבה מתבלבלים בין חומר לקרציות לבין חומר לפרעושים אך החומרים לפעמים יכולים להיות זהים ולפעמים מאוד שונים .
חומר ההדברה הטוב ביותר כרגע למדבירים הוא סנאטור או למבדה סטאר לפרעושים ולקרציות    שמכילים: lambda-cyhalothrin 9.7%
את התכשיר מיישמים עם מדביר מוסמך על גבי כל שטח האזור שנגוע , בבדרך כלל יציאה לכמה שעות עד ייבוש התכשיר

איך נראת עקיצה של קרציה ?

העקיצה של קרציה יכולה להיראות אחת מאדם לאדם וכמובן אחרת לפי גודל וגיל הקרציה שעוקצת אתכם, יש קרציות רכות וקרציות קשות וכל אדם מגיב אחרת לעקיצות.

בדרך כלל בהתחלה לאחר עקיצה יהיה סימן אדום ונפוח כמו עקיצה של יתוש, פעמים רבות אתם תראו את הקרציה עדין נעוצה על גבי העור שלכם עם האפוסוטום.

אנשים אלרגיים יכולים לפתח רגישות יתר לעקיצה שמלווה בחום גבוה, קשיי נשימה גירוד והתנפחות. במידה ואתם חוששים שאולי עקצה אתכם קרציה פנו במהירות לצוות רפואי להמשך טיפול,

כמו כן אם אתם יכולים להתייעץ איתנו חינם בוואטאפ!
זיהוי קיצות חינם בוואטאפ לפי תמונה עם מענה אנושי של מדביר מוסמך! וואטאפ למספר: 054-8849445 

זיהוי חרקים בוואטאפ

הדברה לקרציות בבית

כשאנחנו באילנית הדברות מגיעים לבצע הדברה בבית לקרציות עם מדביר מוסמך אנחנו תחילה מכינים חומרים במיכל ההדברה שלנו חומר יעודי לפרעושים וקרציות עם תוספת IGR.

כדי לבצע הדברה לקרציות חשוב להכין את הבית בצורה מיטבית על ידי הרמת כל החפצים והשטיחים מהרצפה ככל האפשר. ההדברה מתבצעת על ידי הרטבה של כל שטח הרצפה בבית, המתנה לייבוש החומר ולאחר מכן חזרה להתנהלות רגילה ללא ריח וללא סימנים.

מחיר הדברה לקרציות

המחיר להדברת קרציות משתנה בהתאם לסוג הקרציות שאותו אנחנו מדבירים וכמובן על פי סוג המקום וגודל האזור. יש פער משמעותי בהדברה אם מדבירים דירה בת 3 חדרים או מערה גדולה באזור הרי יהודה.

המחירים נעים בין 350-600 ₪ לדירה וכאשר מדובר באזור פתוח המחיר משתנה בהתאם לגודל האזור לפי מ"ר.

הדברה באולם כנסים
עמוד זה נכתב על ידי
ליאור זליקובסקי – מדביר מוסמך מספר היתר 2650 

המנהל של אילנית הדברות ודור שלישי למשפחת מדבירים,
מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים.
רוצים להתייעץ איתי ? 
חייגו עכשיו 054-8849445 

הדברה לקרציות